There were 117 entries judged and 60 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show – Beer

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stJacob LindholmJake's Kentucky Breakfast Stout 33B: Specialty Wood-Aged Beer
2ndJed PetrieBrillion Weisse23A: Berliner Weisse

Winning Entries

Table 1: Light/Golden Ales & Lagers (10 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stChris DanzGuera18A: Blonde Ale
2ndDan PetersCzech Pils3A: Czech Pale Lager
3rdBob HartThe Roberto Corazon2A: International Pale Lager

Table 2: Mild Amber/Brown/Dark Beers (19 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJim MaufortCall Me Rolf Altbier7B: Altbier
2ndDamian SlavekBock Nekkid6C: Dunkels Bock
3rdTimothy PfeisterClever Altbier Name7B: Altbier

Table 3: Porter & Stout (12 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stBradley SmithCoffee Porter20A: American Porter
2ndJohn CookCooker's Breakfast Of Champions Oatmeal Stout16B: Oatmeal Stout
3rdShawn LegareDisruptor20B: American Stout

Table 4: Hop-forward Pale Ales (20 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJacob LindholmThe "Originals" Pale Ale18B: American Pale Ale
2ndChris DanzCitra Pale Ale18B: American Pale Ale
3rdSharla PetersEverything Will Be All White IPA21A: American IPA

Table 5: Wheat/Rye/Other Grain Beers (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stTed PetrieMaple/Rye Barleywine31A: Alternative Grain Beer
2ndGary LockwoodHefe-Weiz Day10A: Weissbier
3rdShawn LegareWoot!zenbock10C: Weizenbock

Table 6: Strong Beers (15 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJosh JahnkeTrending Tropic22A: Double IPA
2ndBob HartThe Toly Russian Imperial Stout20C: Imperial Stout
3rdNeil FroelichDouble IPA22A: Double IPA

Table 7: Belgian & French Ales (11 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stAlex HartlaubSAQ The Pious New World26D: Belgian Dark Strong Ale
2ndJed PetrieAlé De Camping25C: Belgian Golden Strong Ale
3rdAlex HartlaubThe Devout (SAQ)25C: Belgian Golden Strong Ale

Table 8: Fruit/Spice/Veg/Herb beers (14 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJed PetrieCranny Weisse29A: Fruit Beer
2ndJack HuensChocolate Milk Stout30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
3rdDamian SlavekAwesome Bob's Breakfast30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer

Table 9: Specialty Beers (3 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJacob LindholmJake's Kentucky Breakfast Stout 33B: Specialty Wood-Aged Beer
2ndTed PetrieBourbon Olde Ale33A: Wood-Aged Beer
3rdJason Chalifour
Co-Brewer: Jennie Oemig
Lyin' Lochte32A: Classic Style Smoked Beer

Table 10: Sour Beers (3 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJed PetrieBrillion Weisse23A: Berliner Weisse

Table 11: Rackers Annual Challenge (3 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stShawn LegareBlack Bear Stout35A: Rackers Annual Challenge
2ndDamian SlavekAmerican Hero35A: Rackers Annual Challenge